Mám ruce admirála

Po deseti letech od vydání mé první sbírky básní vychází druhá sbírka mapující období let 2013-2017. Vydává nakladatelství Knihy s úsměvem. Kromě poetických textů tam najdete také konceptuální díla. Většinou jde o krátké útvary o pár verších. Tyto básně tvoří většinově obrazy, jsou imaginativní. Často jde o nějaké situace vyjádřené ve zkratce. Inspirací mi tehdy byla národní klasika (J. Skácel, J. Seifert), československý underground  (M. Koch, I. M. Jirous, F. Pánek, P. Zajíček), znalost dějin a teorií umění, konceptuální umění a vůbec to, čím jsem byl tehdy nasycený (studium na FaVU VUT).  

Modlitba k Sofii

Juraj Jordán Dovala o této knížce napsal:

Ve sbírce, která je bohatá na obsah, nalezneme duchovní zamyšlení, fejetony, básně i modlitby. Hlavním jádrem knihy je autorovo pozorování života, ve kterém vystupují do popředí živé skutečnosti: radost, láska, tichost a přijetí. Tyto myšlenky se na některých místech zhutňují a kladou si vysoký cíl: plnou transcendenci člověka, osvobození lidské duše od pozemských vazeb a tužeb a její přiblížení k Božímu světlu. Modlitbu k Sofii si musíte prožít a hlavně promodlit. Dávkujte si ji každý den po doušcích. Stane se vám tak duchovním průvodcem a ohýnkem, který nasvítí zázrak bytí pokaždé z jiné strany.

Cundrla: zjevit obraz

Zatím mé nejrozsáhlejší dílo vydané u Malovaného kraje roku 2021. Knížka pojednává o životě a díle malíře a vysokoškolského učitele Františka Cundrly (1943-2011). Na konci je filosoficko-teologická příloha o lidském poznání v souvislosti s obrazem. Cundrla podtrhuje důležitost toho, že bychom měli mít vědomí, "že jsme odněkud". Jeho obrazy jsou výrazem lásky k rodnému Slovácku, od kterého se nedokázal odpoutat, ač velmi často pendloval mezi Prahou a Strážnicí. Knížka je napraná bohatým fotografickým materiálem a vzpomínkami pamětníků. Její vydání mi dalo dost zabrat.

Historie a duchovnost synagogy ve Strážnici

Knížka, která vznikla na popud návštěvníků. Vyšla v roce 2020 pod hlavičkou Plzeňské diecéze Církve československé husitské. Když jsem se staral o strážnickou synagogu, tak jsem ve volných chvílích sepsal jakéhosi spirituálního turistického průvodce (proto historie a duchovnost). Není to žádné odborné dílo, ale snažím se čtenáře seznámit se synagogou (a židovstvím ve Strážnici) jakožto s něčím, co na pozadí duchovních dějin Strážnice stále přežívalo až do dob druhé světové války. Nakonec se ze synagogy stal jen kulturní objekt, ve kterém je podivná výstavka amatérských obrazů.

Chrám

První knížka, kterou jsem napsal, byla to současně i praktická část mé maturitní práce. Vyšla v roce 2013 v nakladatelství Albert (František Šalé). Na střední škole jsem studoval grafický design a jako součást maturity jsme mohli vytvořit knížku. Sice jsme si mohli (a asi i měli) zvolit z již existujících literárních stálic, já jsem se rozhodl dát dohromady výběr ze svých básní (bylo jich fakt kopa) a tak vznikl Chrám, sbírka básní z let cca 2008-2013. Básně jsou doprovázeny fotografiemi, do kterých je zasaženo lehkou kresbou a tak vzniká jakýsi manipulovaný celek. 

VYPRODÁNO