Správná cesta

19.07.2022

Letní odpoledne, slunce je vysoko, u pole stojí poutník a pozoruje neviditelný vítr. Po prašné cestě přichází žena. Zastaví na rozcestí, kde stojí i poutník. Zmateně se rozhlíží a neví, kterou cestu zvolit.
Ukazuje na jednu z cest a ptá se poutníka, jestli je to ta správná cesta?

"No, to záleží hlavně na vás", odpovídá poutník.

"Jak na mně?", kouká nechápevě žena.

"Jistě je zde mnoho cest, nejen tady ty, které vidíme. Vaše cesta někde začíná a někam směřuje. To je jasné každému. Ale proč je tolik rozhodující, kterou cestu si máte vybrat?" Poutník se opírá o svoji hůl.

"Nooo, abych si přeci vybrala tu, která je správná! Byla jsem ve městě, ale tam to bylo hrozné. Chci jinam, chci nejlepší cestu." Žena nervózně přešlapuje a chystá se (někam) vyrazit.

"No, tak se na to podívejme... Jistě je důležité, jakou cestu si kdo zvolí. Například je jistě dobré, když si někdo zvolí cestu lásky a nikoli cestu zla. Ale vybrat konkrétní podobu cesty jako správnou, to nejenže ani nejde, ale v zásadě je to jedno. Vidím, jak koukáte, tak to hned vysvětlím."

Poutník na zemi holí nakreslí čáru a pokračuje: "Tady je čára cesty. Je to začátek anebo konec? Kdo ví?! Záleží spíše na nás, jestli tuto čáru na zemi vidíme jako konec anebo jako začátek. A podobně je to i se správnou cestou. Nezáleží na tom, kterou cestou se vydáte. Jestli půjdete rovně, do prava, do leva... Všechny mohou být správné, ale stejně tak mohou být všechny špatné. A proč tomu tak je? Protože ta hlavní cesta, ta je ve vás. Je to vaše cesta a ta vás bude provázet kdekoli, na jakékoli jiné cestě. A v jakém stavu bude vaše vnitřní cesta, v takovém stavu budou i všechny cesty, po kterých budete kráčet."

Poutník nohou smazal čáru na zemi. "Není zde žádná hranice. Začněte teď a udržujte svoji cestu dobře umetenou, upravenou a směřující k radosti. Všude po ní totiž jdeme. A pokud bude naše cesta zlá, temná a děsivá, bude taková i každá z cest, na kterou se vydáme. Správná cesta je cesta radosti v nás. V radosti totiž kráčejme i temným lesem. A on se promění v radost."