Láska nemůže nic zkazit

06.01.2023

Zdá se, že na světě to funguje na principu "něco za něco" (trade-off). Jinými slovy - současně s rozhodnutím se pro jednu věc, zavrhujeme a ztrácíme tu druhou. Často se tak rozhodujeme pro to, z čeho máme větší užitek, pozitiva převažují negativa.
Svoboda rozhodování, kterou je člověk doslova nadán a prodchnut, před nás klade možnosti velkých skutečností. Můžeme ztratit, získat, pomoci, ale také zranit. Rozhodnout se pro jednu věc zavírá dveře té druhé.
Ale co když vám řeknu, že je jedno řešení, jak se vždy rozhodovat tak, aby zmizelo ono "něco za něco"? Rozhodujme se vždy podle lásky a v lásce. Jedině v lásce se "něco za něco" změní na "všechno pro všechny". Jedině v lásce se rozhodování podle míry pozitiv převažujících nad negativy promění na jednoduché zvolení místa a času k milování - druhého a světa.
Láska však neznamená naivní náhled na skutečnost. Člověk se musí rozhodnout, kam v lásce vstoupí a s kým v lásce tráví čas. Nemůžeme být na několika místech najednou a ani nemůže být v různých časech najednou. Nic z toho však není podstatné, když milujeme.
Autentická bezpodmínečná láska nemůže nic zkazit. Rozhodne-li se člověk opravdově milovat, tak potom láskou, ve které daruje sebe, nic nezkazí ani tehdy, vybere-li si tzv. špatně.
V hlubině srdce dokáže láska protnout temné nebe a ukázat, že i temnota svítí.
Láska, i kdyby pocházela od toho nejubožejšího a nejhříšnějšího člověka na světě, dokáže změnit svět tehdy, propojí-li se s Bohem. Ona pak, jako obrovská záře na noční obloze, otiskne svůj odraz do uplakaných očí, do sedřených dlaní, i do zraněných duší a zničených těl. Taková láska není ničím zvláštní. Je božská, protože je lidská.