Nikdy jsem nikoho nezabil

12.12.2022

Většina lidí asi nikdy nespáchala vraždu, nikdy nemusela bojovat ve válce anebo v jakékoli situaci zabít druhého. Většina lidí opravdu "nikdy nikoho nezabila", jak s oblibou říkají různí lidé, když mají obhájit svůj vztah k Bohu. Často řeknou, "ale já jsem nic špatného neudělal, já jsem nikoho nezabil". Dobře.
Před nějakým časem jsem zrovna nad tímhle přemýšlel a vzpomněl jsem si, že někdo moudrý, snad to byl Kašparů, dával výklad k onomu "nezabiješ". Nevím, jestli si to vybavím přesně, ale zkusím to vyložit asi takhle a něco k tomu přidat...
"Nezabiješ", to není jen přikázání týkající se usmrcení druhého člověka. "Nezabiješ", to znamená také, že nezabiješ v druhém člověku naději, lásku, jeho sny a vize.
Kolik rodičů zabilo ve svých vlastních dětech jejich sny, přání a svobodu. Kolik rodičů chtělo pro své děti "to nejlepší", ale neuvědomili si, že ve skutečnosti chtějí sobecky všechno jen pro sebe a jejich dítě je pro ně pouhý prostředek. A kolik partnerů v sobě navzájem zabilo důvěru a tím i lásku...
A tak až příště budeme mít nutkání vyznat, že my jsme přeci v pohodě a říct "nikdy jsem nikoho nezabil", zkoumejme, jestli jsme někoho nezabili tím, že jsme zabili jeho sny anebo důvěru, že jsme z něj sobecky učinili pouhý prostředek k dosažení toho, co chceme my, a tím jsme porušili největší přikázání, přikázání lásky.