Nepovedená modlitba

12.05.2023

Poslední tři noci moc nespím. Naposled to bylo asi 2 hodiny. Mám dost práce, pořád někam jezdím, i když v církvi nic neznamenám (díky Bohu). Je to radostné, ale také vyčerpávající. Člověk si musí i odpočinout. Jen tak, dovolit si "nic nedělat". Jenže to se pak příštihnu, že už skoro spím.
Modlitba vyžaduje bdělou pozornost. Dnes jsem v ní byl dosti roztržitý. Zavíraly se mi oči. Čas, který jsem měl už dávno modlitbě věnovat, jsem věnoval "blbostem", snaze se "odreagovat" a nedělat monotónní činnost.
Existuje nepovedená modlitba? Může se nám modlitba vůbec nepovést? Vždyť pokud je naše srdce zapálené touhou po přibližování se nevyslovitelnému Tajemství, pak je vedlejší, jestli "padáme na hubu", nebo jsme něco zapomněli.
Nakonec i to, co se může jevit jako nepovedená modlitba, může být vlastně zázračným děním. Protože mě to přivedlo k uvědomění, že modlitba, která se má stát skutečnou, musí rezignovat na chtění, musí rezignovat na slova, musí rezignovat na cíle, musí rezignovat i na sebe sama. Modlitba, která se "nepovede", má velmi dobré předpoklady pro onen moment sjednocování s Neviditelným světem. Místo zoufalství přichází odevzdanost a snaha "modlit se" je vystřídána jen zmlknutím, rezignací na přemýšlení, na směřování, ale i na zaobírání se svým nitrem. Tento nepochopitelný moment je nepovedený, stejně jako tryskající voda, která se vlévá sama do sebe tak, že opouští to, co bylo dané a vystupuje sestoupením, uvolněním cílů, zastavením modlitebního procesu.
Nepovedená modlitba mě přivedla k tomu, že když Bůh mluví, je to pod i nad hladinou, je to v proudu nepostihnutelných přítomností. Tam už neplatí "prchavé nyní", neboť je tam vždy "teď věčně" ve vztahu k dynamickému prostupování lásky.
Jen láska prostupuje, ale je i prostupována.
Jen láska nepovedenou modlitbu proměňuje v záplavu krásy. Takové krásy, která sjednocuje ztracené a zakládá pokoj.
Krásnou požehnanou noc v modlitbě, která nás všechny nese. Celý kosmos se pohybuje v modlitbě. Je to cesta zbožštění, neboť nás učí být lidmi.